Проти (схибленої) демократії

31.12.2020
автор: Володимир Каплун

На сайті видавництва «Дух і літера» мене зацікавила книжка під інтригуючою назвою «Проти демократії». Автор – американський професор Джейсон Бреннан. Не може бути, подумав я, щоб це шановне видавництво випустило щось на кшталт апології авторитаризму. Замовив «Проти демократії» на сайті, отримав Новою поштою, читаю і бачу, що книга перевершує найкращі очікування.

Раджу всім насамперед прочитати коротку авторську «Передмову до другого видання 2017 року» − за посиланням https://duh-i-litera.com/bookstore/proti-demokrati (опція «Погортати книгу»). Ви не тільки зрозумієте, про що книга (краще, ніж з будь-чиїх переказів своїми словами), але й оціните інтелектуальний рівень, майстерність викладання, легкість і блиск літературного стилю.

Від себе можу рекомендувати книжку тим, хто зайнятий в сфері «Освіта для демократії», а також всім шанувальникам вишуканого стилю та віртуозної логіки в поєднанні з тонким ненав’язливим гумором.

Книгу легко читати, але відвага (чи навіть зухвалість), з якою автор ставить під сумнів дещо з того, що вважається аксіомами демократії, може і захопити, і шокувати. Наскільки переконливим і незаперечним, на мій погляд, є критичний аналіз вразливостей демократії, що пов’язані із загальним і рівним виборчим правом, настільки ж спірними (чи навіть дуже сумнівними) можуть здатися пропоновані професором Бреннаном для обговорення альтернативи. Але ж некатегоричність тону, уважний і неупереджений розгляд аргументів «за» і «проти» − все це робить книгу високим зразком публічного обговорення складних питань. Отже книга підштовхує до творчого переосмислювання сталих поглядів і є ідеальною відправною точкою для подальших плідних дискусій.

Час задуматись про моральні та антропологічні засади інститутів демократії, тобто про те, ДЛЯ ЧОГО ці інститути створюються і ЧОМУ їх варто захищати. Тоді зрозуміліше буде, що саме, можливо, можна і треба змінити. Бо, як відомо, проблеми вирішуються на іншому рівні, ніж на якому вони виникли.

* * *

P.S. Виявилось, що в українській Вікіпедії є стаття «Проти демократії (книга)» з оглядом відгуків в американській пресі та з посиланням на дві англомовні статті:

1. Against Democracy by Jason Brennan (Democracy has had a good run. But its design is fundamentally flawed) – The National Interest

2. The Case Against Democracy (If most voters are uninformed, who should make decisions about the public’s welfare?) by Caleb Crain – The New Yorker

На фото: Джейсон Бреннан.

Jason Brennan

Рекомендувати цей матеріал

X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль