Громадянська Освіта, 2013, №03
Права працівників освіти
Права вчителя та громадський рух «За якісну освіту»
автор: Володимир Каплун
Освіта в галузі прав людини – багатостороннє та багаторівневе завдання. В деяких напрямках уже є певні результати, отримані у співпраці з творчими об’єднаннями педагогів та неурядовими організаціями. Але ефективність і подальше поширення цих досягнень суттєво гальмуються відставанням в одному дуже важливому аспекті. Про цей гальмуючий фактор давно всі знають і багато говорять, але майже виключно в непублічному спілкуванні…
Це – безправне становище та низький соціальний статус шкільного вчителя; невиправдана, надмірна залежність учителя від органів управління, які зловживають своєю владою; нерозвиненість в педагогічному співтоваристві форм самоорганізації та механізмів захисту своїх прав. Таке положення фатально позначається не тільки на освіті в галузі прав людини, але й на освіті взагалі, а також призводить до стагнації всієї української системи освіти.
Я вважаю, що подібно до того, як свобода і права журналістів є справою не лише самих журналістів, але і всього громадянського суспільства, – так і права вчителя повинні отримати пріоритетну увагу і захист з боку громадянського суспільства. Адже якість шкільної освіти та дієвість громадянського виховання – життєво важливі для всього суспільства!
Подібно до того, як існують медіа-юристи та правозахисні організації, що спеціалізуються на захисті свободи слова і ЗМІ, мають бути створені правозахисні організації, що спеціалізуються на захисті прав учасників навчального процесу (вчителів, школярів та батьків), – за участю правозахисників-юристів, журналістів, медіаторів та досвідчених представників самої системи освіти, які добре знають її ізсередини. І з використанням досвіду вже працюючих в цьому напрямку організацій (таких, як, наприклад, Львівська профспілка працівників освіти або Асоціація лідерів освіти України).
З чого почати? По-перше – об’єднати всіх небайдужих (вчителів, батьків, громадян) та сконцентрувати їхні зусилля. Започаткувати постійно діючий інтернет-майдан-чик, де збиратимуться всі факти порушення прав людини та зловживання владою в системі освіти, типові проблемні ситуації та їхнє обговорення. У ЗМІ, на інтернет-сайтах та в соціальних мережах епізодично спалахують розпорошені обговорення, пов’язані з проблемами системи освіти, але зазвичай вони швидко згасають і зникають з центру уваги. Необхідно сконцентрувати інтелект та енергію всіх небайдужих в одному місці, аби виникла «критична маса» та «зайнялося полум’я» постійно діючого, неформального загальнонаціонального руху, який допоможе офіційній системі освіти зрушитися з мертвої точки.
Зрозумілим є бажання багатьох освітян висловлюватись, не називаючи свого ім’я та місця роботи. Інтернет надає таку можливість. Перш за все, треба почути від самих освітян про штучні перешкоди та тягарі, які ускладнюють виконання їхньої і без того нелегкої місії, про системні проблеми, які потребують невідкладного вирішення, про допомогу, яку освітянська спільнота потребує від громадянського суспільства.
Необхідно створити ініціативну групу, яка розроблятиме та оприлюднюватиме для загального обговорення плани та проекти подальших дій.
Нижче пропонується для обговорення та конструктивних пропозицій начерк двох можливих напрямків, які тісно пов’язані та доповнюють один одного:
1) Центр правової допомоги («Права людини в системі освіти: захист і навчання»);
2) Всеукраїнський громадський рух «За якісну освіту»
Можливі функції Центру правової допомоги:
– Прийом звернень, пов’язаних з порушеннями прав людини в системі освіти та з проблемними ситуаціями, що стосуються якості освіти
– Правова консультація учасників навчального процесу (вчителів, батьків, учнів, освітянських адміністраторів)
– Медіативна допомога учасникам конфліктів у навчальних закладах
– Відстеження результатів використання вироблених Центром рекомендацій або аналіз причин їх невикористання заявником
– Аналіз проблем, які не мають розв’язання в діючому правовому полі, та підготовка законодавчих ініціатив
– Формулювання типових проблемних ситуацій, створення бази даних типових ситуацій, деякі з яких використовуватимуться як навчальні приклади та як предмет відкритого обговорення на спеціалізованих інтернет-майданчиках
– Організація фокус-груп та круглих столів з провідними експертами (в т.ч. представниками офіційної системи освіти) для формулювання пропозицій щодо проведення назрілих реформ у системі освіти, деякі з яких можуть бути висунуті громадським рухом «За якісну освіту» як вимога в ході розгортання відповідних громадських кампаній
– Складання аналітичних оглядів, що поширюватимуться в ЗМІ та виставлятимуться на сайті «За якісну освіту» для громадського обговорення.
Можливі функції Координаційної ради громадського руху «За якісну освіту» (у співпраці з Центром правової допомоги):
– Постійний моніторинг дотримання прав людини в системі освіти та фактів зловживання владою з боку органів управління;
– Відстеження матеріалів ЗМІ, які викликають стихійні неформальні обговорення; складання каталогу інтернет-майданчиків, що спеціалізуються на освітніх питаннях;
– Вибір з наявних або створення нового інтернет-майданчика в якості основного, на якому буде сконцентроване громадське обговорення освітянських проблем; забезпечення його безперервної активності;
– Створення маніфесту «За якісну освіту», який має сприяти об’єднанню всіх небайдужих, та поширення його у ЗМІ та на всіх відомих інтернет-майданчиках, де виникають осередки обговорення освітніх проблем;
– «Розкручування» головної інтернет-площадки громадського руху «За якісну освіту» одночасно з «розкручуванням» Центру, співпраця руху та Центру в конструктивному обговоренні типових ситуацій (вони ж – навчальні приклади) з варіантами рекомендацій;
– Узагальнення та перетворення реальних повідомлень про конкретні проблемні ситуації в типові ситуації та виставлення їх (після заміни власних назв та імен та після отримання згоди заявника) для загального обговорення.
– Організація громадських кампаній на підтримку назрілих змін у сфері освіти.
Популярність Центру правової допомоги залежатиме від якості (результатів) його роботи, що, в свою чергу, залежатиме від компетентності та зацікавленості залучених до нього експертів.
Закликаю всіх небайдужих висловити свої критичні зауваження та пропозиції, або хоча б виразити солідарність та зацікавленість у подальшій співпраці.
Будемо на зв’язку.Пишіть на , або звичаною поштою:
Харківська правозахисна група
а/с 10430, Харків – 2, 61002
Рекомендувати цей матеріал
коментарі
щоб розмістити повідомлення чи коментар на сайт, вам потрібно увійти під своїм логіном »»