версія для друку

Громадянська Освіта, 2012,  №06
Дискримінація

Скандал навколо Гайтани роз’єднує опозицію

22.02.2012
автор: Ольга Веснянка
джерело: www.dw.de

На пісенному конкурсі «Євробачення"-2012 Україну буде представляти співачка Гайтана. Такі результати відбіркового конкурсу, який відбувся в суботу, 18 лютого. Гайтана народилась у Києві, співає українською, її мати з України, батько походить з Конго. Безпосередньо після оприлюднення результатів конкурсу член політради ВО «Свобода» Юрій Сиротюк виступив у ЗМІ з заявою, де нарікає, що Гайтана асоціюється з Африкою. «Свободівець» дозволив собі висловлювання, як-от «не належить до нашої раси», «є представницею іншої нації». Водночас Сиротюк невдоволений роботою заступника гендиректора Національної телекомпанії України Валіда Арфуша, «який далекий від всього українського».

Правозахисниця Мрідула Гош в коментарі Deutsche Welle назвала ці висловлювання расистськими та такими, що порушують конституцію України. Вона упевнена, що суспільство і шоу-бізнес – не проти обрання Гайтани, до неї на загал гарно ставляться слухачі: «Вона більше українка, ніж багато інших».

За словами Гош, цей випадок покаже, чи співпрацюватимуть далі зі «Свободою» ті партії чи лідери, які принципово проти расизму: «Наразі вони розуміють, що не можна підтримати відверту ксенофобію. Це призведе до певної ізоляції «свободівців». Правозахисниця вважає, що партіям слід публічно заявити, що ксенофобія – зло і вона не сумісна з демократією.

Народний депутат від «НУ-НС» Ірина Геращенко теж обурена заявами «свободівця». Вона сказала DW, що опозиція має дати жорстку відсіч будь-яким проявам нетерпимості і відмежуватися від ксенофобів. З заявою щодо неприпустимості проявів ксенофобії від українських політиків, тим більше від своїх колег по опозиції, виступила і партія «УДАР» Віталія Кличка.

Імідж понад усе

Німецькій політолог Андреас Умланд каже, що незважаючи на те, що у «свободівців» є потужна підтримка на заході України, партія є дуже незручною учасницею в опозиції. «Присутність партії в Комітеті опору диктатурі створює більше проблем, ніж вирішує: вона відштвхує багатьох українців, але й важливих міжнародних партнерів України – Польщу, Німеччину та Росію», - коментує політолог.

Водночас президент Фонду якісної політики Михайло Мінаков зауважує, що расизм та етнонаціоналізм «свободівців» близький лише незначній частині опозиційних сил. Аналітик підкреслює, що нині гарантом існування опозиції є Захід, для якого дії, цінності та висловлювання лідерів і активістів «Свободи» є неприйнятними: «Навіть ті сили, які плекають цінності «етнічної чистоти», будуть дбати про свій імідж серед європейських партнерів. Натомість українське суспільство менше турбується про коректність висловів політиків». Критика «Свободи», на думку Мінакова, пов’язана із бажанням мати добрий вигляд. Він сподівається, що здоровий глузд дозволить українським опозиціонерам – партнерам «Свободи» не лише дистанціюватися від небезпечного союзника, але й провести роботу з власним активом.

«Регіоналам» на користь

Папа Ґуйє – натуралізований українець сенегальського походження – теж об’єкт критики «Свободи»

Дії «Свободи» завжди на користь «регіоналам». У цьому впевнений політтехнолог Сергій Гайдай. Разом з тим він не вважає, що заява Сиротюка є спланованим кроком, аби посварити опозицію. За словами експерта, опозиціонерам добре відомо, чого очікувати від «Свободи», варто лише згадати ксенофобську промову їхнього лідера Тягнибока на Говерлі.

Гайдай нарікає, що в Україні, на відміну від європейців, поміж політиками не буває ідеологічних домовленостей, тільки ситуативні: «Якщо в «свободівців» є три-чотири відсотки підтримки, з ними будуть домовлятись, попри те, що партія не приховує, що сповідує націонал-соціалізм, навіть класичні українські націоналісти давно від них відмовились».

Михайло Мінаков вважає, що у передвиборчий період слід очікувати – для мобілізації виборця «свободівці» ще не раз подібним чином привертатимуть увагу. Він припускає, що завдяки «Свободі» Партія регіонів може повернути собі трохи підтримки серед українських громадян, які не схвалюють расизм. Та й партії влади потрібен міжетнічний спокій напередодні Євро-2012: «Успіх цього заходу – стратегічно важливий для влади, тож не бачу її інтересу в роздмухуванні зараз «націоналістичного скандалу».

Рекомендації Ради Європи

Правозахисниця Ірина Федорович з центру «Соціальна дія» допомагає жертвам злочинів на ґрунті ненависті, така робота здійснюється за підтримки німецького Фонду «Пам’ять, відповідальність, майбутнє». Вона нагадує, що спіачка Гайтана – громадянка України, а її походження не є крітерієм відбору учасників конкурсу. Федорович переконана, критика колег «Свободи» по опозиції має вплинути на співпрацю з ними: «Якщо далі бути разом, то це, як виступати проти вбивства тварин заради хутра і носити норкову шубу».

Характерно, що 21 лютого Європейська комісія проти расизму та нетерпимості в Раді Європи оприлюднила доповідь щодо України. Зокрема, українській владі рекомендують «забезпечити належне покарання політикам, які порушують заборону на розпалювання ненависті».

 

Редактор: Захар Бутирський

 

Рекомендувати цей матеріал

X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль