Твої права (по сторінках конвенції оон про права дитини)
05.12.2000
(Клугино-Башкирівська школа
Чугуївського району Харківської області)
Урок № 6. Всі діти мають право на безпечне життя поряд з батьками.
Мета: довести до учнів зміст статті Конвенції про права дитини, навчити елементарним правилам власної безпеки; розвивати творчі здібності дітей.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: ілюстративний матеріал, "скриньки" (на зразок "каси букв"), бантики для заохочення.
Хід уроку
І. Перевірка д/з. Перегляд та обговорення малюнків "Дім, який збудую я".
II. Фізкультхвилинка.
ІІІ. Вчитель: Діти, декому з вас доводилось розлучатися із своїми батьками на час їхнього відрядження, відпустки, хвороби чи інших обставин. Мабуть, ви дуже скучили за близькими за той час, що не бачилися? Але ви точно знали, що через декілька днів чи тижнів ви зустрінетесь і знов будете разом. Але інколи (навіть у нашій країні) трапляється зовсім не так. Я нагадаю вам таку історію. (Протягом розповіді вчитель демонструє ілюстрації до казки.) На лісовій галявині відпочивала мама Гіпопотама та її синочок Гіпопотик. Бегемотик погнався за метеликом і почув крик свої матусі. Але коли він та його нова подружка прибігли на місце, Гіпопотами вони вже не побачили. Чому?
Діти: Її вкрав браконьєр.
Вчитель: Так, йдеться про викрадення. Але дорослі можуть якось протистояти злодіям. Діти-ні, тому дитину викрасти набагато легше. В мене навіть слів не вистачає розповісти про такий злочин; тому я зараз просто покажу малюнок, а ви мені нагадаєте, про яку саме історію йдеться мова. (Вчитель демонструє ілюстрацію до казки "Гуси-лебеді")
Бесіда.
Вчитель: – Для чого Баба Яга викрала хлопчика?
- Для чого в наш час злодії можуть викрасти дитину?
Ви можете дізнатися, як називається такий злочин (на столиках – таблички). Викрадення людей називається кіднеппинг (kidnapping). Покладіть таблички до своїх скриньок і запамятайте цю назву. Злочинці, які займаються викраденням людей, хочуть позбавити дітей такого важливого права, як право на безпечне життя. Саме тому у такому важливому документі, як Конвенція про права дитини, є окрема стаття про те як боротися з викрадачами. Для того, щоб цим мерзотникам не вдалося здійснити свої наміри, кожна дитина повинна знати деякі правила (вчитель пропонує гру "Так чи ні").
ІV. Гра "Так чи Ні", за правильну відповідь – бантик.
АЗБУКА БЕЗПЕКИ
1. Не сідай до машини з незнайомими людьми чи з тими, з ким в тебе погані стосунки. Так чи ні?
2. Не підходь близько до машини, якщо тебе кличе незнайомець. Так чи ні?
3. Ніколи не кажи, що ти один вдома. Кажи, що мама і тато не можуть підійти до телефону й передзвонять пізніше. Так чи ні?
4. Вільно заходь в дім, де живуть незнайомі люди. Так чи ні?
5. Не залишай відчиненими двері та вікна, якщо ти один вдома. Так чи ні?
6. Завжди бери солодощі будь від кого, навіть від незнайомця. Так чи ні?
7. Ніколи не впускай в дім незнайомих людей. Так чи ні?
8. Можна гратися і гуляти хоч до ранку. Так чи ні?
9. Можна гратися та гуляти на темних, пустих вулицях, смітниках, біля лісу, на будівельному майданчику. Так чи ні?
10. Ніколи не грайся з небезпечними предметами. Так чи ні?
Вчитель пропонує творчу роботу по групах: – Які ще правила безпеки можна назвати?
Можна мотивувати так:
– щоб використати наступного року на уроках з іншими дітьми;
– "може я про якесь забула".
V. Фізкультхвилинка з лічбою. Бажано, щоб зустрічалися цифри 0,2.
Вчитель: Які цифри частіше зустрічалися в нашій фізкульхвилинці? Правильно: 02. Це – телефонний номер міліції. Якщо бачите щось небезпечне – дзвоніть (на столах таблички: ㎒ – телефон міліції“). Запамятайте та покладіть ці таблички до своїх "скриньок".
– Давайте згадаємо, хто врятував маму бегемотика? (Демонструється ілюстрація).
– Чи наважилися б Баба Яга та Гуси-лебеді викрасти хлопчика, якщо б у казці були міліціонери? Як ви гадаєте?
Висновок: отже, міліціонери – це люди, які повинні захищати і знаходити людей.
Д/з: Скласти листа до злочинця (Браконьєра, Баби Яги) з поясненням, чому те, що вони зробили – погано Спробувати переконати їх більше ніколи не займатися викраденням людей.
Урок №7. Всі діти мають право брати участь в дитячих організаціях.
Мета: Ознайомити молодших школярів із змістом статті Конвенції, сприяти соціальній активності школярів шляхом залучення до дитячих обєднань; досягнення набуття учнями навичок вибору, аналізу.
Обладнання: Аркуш з тестовим завданням, ілюстрації, аркуші із ситуаційним завданням.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Обговорення д/з: листів до Браконьєра і Баби Яги.
Завдання-тест.
Ви дивилися кінострічку "Один вдома"? Хлопчик Кевін, який залишився без батьків, у магазині на питання продавця, де він живе, відповів: "Я вам не скажу, тому що..." (що далі?):
1) мені не подобається ваша посмішка;
2) просто так;
3) тому що ви - незнайома людина.
Як і Кевін, ви запамятайте, що не можна розповідати незнайомим про свою адресу.
ІІІ. Фізкультхвилинка.
IV. Сьогодні Вогник познайомить нас з наступною сторінкою Конвенції ООН про права дитини, де записано: Всі діти мають право брати участь в дитячих організаціях. Казковий приклад ("Казка -Підказка") супроводжується демонстрацією малюнків. Крокодил Гена, Чебурашка, лялька Таня обєдналися щоб збудувати Дім Дружби, бо дуже хотіли створити гуртки "Вмілі ноги", "Вмілий хвіст".
– Для чого хотіли Чебурашка і крокодил Гена збудувати Дім Дружби ?
– 3 добрими намірами вони хотіли обєднатися ?
– Як ви гадаєте, для чого взагалі діти обєднуються і створюють дитячі обєднання
Висновок: Дитячі обєднання потрібні для того, щоб діти вільно спілкувалися; щоб вони разом досягли певної мети; щоб зробити життя дітей цікавим і корисним.
Вчитель: Чи дозволить держава заснувати такі організації: "Юні хулігани та бешкетники", "Збройні сили школярів"? (...) Правильно, не дозволить. Тому, що такі організації небезпечні, будуть порушувати права інших людей, загрожувати порядку. В Конвенції ООН про права дитини і в українських законах зазначено, що організації можуть бути тільки мирними і не порушувати права інших людей.
Майже 100 років тому в Україні вже були молодіжні обєднання – спортивні, протипожежні. Називалися вони "Січ", "Сокіл", "Пласт". Сьогодні в нашій країні багато дитячих організацій.
В якому дитячому обєднанні ви вже берете участь? (Далі – бесіда з дітьми по матеріалах класного куточку).
"Країна барвінкова". Тобто, ви "Барвінчата". Що ви знаєте про цю дитячу організацію? (Відповіді дітей):
– До неї входять діти 6-10 років.
– Вивчають історію України.
– Завжди прийдуть на допомогу.
– Бажають вчитись, займатися спортом.
– Намагаються розвивати власні здібності.
Крім цієї дитячої організації в нашій школі діють обєднання "Лідер" і загін "Волонтери".
Представники цих обєднань розповідають про себе. "Лідер" – обєднання учнів середніх та старших класів. Кожен клас має свого лідера. Вони, спілкуючись між собою, організовують роботу в класах та школі. Кожен з лідерів, крім того, працює в певній комісії – санітарній, екологічній, навчальній, спортивній тощо. Побачимо, хто з вас може бути лідером.
На аркуші – ситуаційне завдання.
"Тобі треба для участі класу в шкільному конкурсі здати 5 малюнків, 5 фото, 5 саморобок. Часу – небагато (тиждень). Ти
1). Побіжиш додому з криком "мама".
2). Звернешся за допомогою до вчителя.
3). Будеш працювати сам і вдень, і вночі з перервами на їжу.
4). Запросиш до .участі весь клас і спокійно переконаєш їх, що це важливо й корисно для всіх.
Вчитель: В нашій школі діє загін "Волонтерів". Де ви вже з ними зустрічались? (Учні згадують заходи, які були організовані за допомогою "Волонтерів").
"Волонтери": Волонтер – це доброволець, хто з власної волі виконує найскладнішу і найцікавішу роботу.
Волонтером можеш стати і ти, якщо про тебе можна сказати:
• Сміливий.
• Розумний.
• Оригінальний.
• Вболіває за Україну.
• Цікаво проводить час.
• Хоче зробити життя чистим, яскравим, насиченим подіями.
Ми хочемо вас бачити серед нас. І зараз запрошуємо на нашу фізкультхвилинку.
Волонтерська фізкультхвилинка (будь-яка в іншій школі)
Вчитель: В Україні існує багато дитячих організацій і обєднаній. - СПОУ (Союз Піонерських Організацій України), Союз Молоді Харківщини, "Козачата", "Пласт". Діти – члени цих обєднань – дуже цікаво проводять час. Давайте пограємо в одну з найулюбленіших ігор – "Коло щирих привітань".
Можна стати в коло, можна просто вийти з-за столу, стати близько один до одного. Повернути долоні один до одного, не торкаючись ними. Перший каже тихенько тому, хто поруч "Вітаю тебе" і передає своє тепло через долоню. Той, хто прийняв привітання і тепло через долоню, теж повертається і вітає наступного ("дуже приємно", "я радий тебе бачити". "привіт" та інші приємні слова) і так до кінця.
Вчитель: От ми і замкнули коло. Можна сказати, що ми створили обєднання "Щирі привітання". Воно мирне і створено для того, щоб ще більше нас здружилося. Закони України і Конвенція про права дитини захищають ваше право брати участь в таких мирних організаціях.
Д/з: Подумай, в якій організації ти хотів би брати участь. Можеш намалювати її емблему.
Рекомендувати цей матеріал