http://osvita.khpg.org/index.php?id=976003542
Хід заняття
Обговорення і перегляд генеалогічних дерев, бесіда
Термінологічне лото.
Вчитель: Вогник пропонує пограти в лото. Але мені здається, що він припустився помилок. Порівняйте ці таблички з тими, що є у вас в „скриньках“.
1. Конституція – угода між державами про захист прав дитини.
2 Конвенція - Основний закон держави.
3. Закон - людина з своїми думками, здібностями, характером.
4. Особистість - обовязкові правила, які приймаються та охороняються державою. Діти виправляють помилки Вогника
Вчитель:
- Молодці допомогли Вогнику. Він вдячний і пропонує вам пограти.
III. Фізкультхвилинка у вигляді будь-якої рухливої гри.
IV. Вчитель: Ми тільки що згадували, що таке особистість і зясували, що це людина зі своїми думками, почуттями, ідібностями. Життя і здібності кожної людини – велика цінність для всього людства. Саме тому кожна людина має право на повагу до себе. Повага до себе, знання своїх прав, своєї цінності називається гідністю. (Діти кладуть до „скриньок“ таблички „Гідність – повага до себе, знання своїх прав і своєї цінності“.)
Висновок. Отже, кожна дитина має право на гідне ставлення до своєї особистості.
Бесіда:
1. Чи люблять вас батьки?
2. За що вони вас люблять?
З Як ви гадаєте, якби ви були менш розумними, менш слухняними, менш красивими, перестали б вашібатьки любити вас?
Висновок. Ваші батьки люблять вас не за якусь певну рису, а тому, що ви їхня дитина. Кожна дитина має право на батьківську любов. Коли ви виростите і будете батьками, ви теж будете любити своїх дітей. 14 лютого завжди відзначається День Святого Валентина. Це свято любові до рідних, близьких людей. Цього дня можна надсилати „валентинки“ (листівки у вигляді сердець) тим, кого любиш. Ми не будемо з вами чекати 14 лютого, зробимо „валентинки“ зараз.
Вчитель роздає аркуші з контуром серця. Напишіть, кого ви любите і поважаєте. Можете придумати для нього якесь привітання.
V. Перегляд малюнків і обговорення.
VI. Фізкультхвилинка.
VII. Вчитель: Якщо кожна дитина – це особистість, то вона має право на особисте життя. Хлопець чи дівчина можуть обирати собі друзів.Ніхто не має права їм наказувати: з цим не дружи, таку музику не слухай, думай тільки так, а не інакше. Звичайно, це не означає, що батькам може бути все рівно з ким ви дружите, де буваєте, як одягаєтесь. Вони можуть порадити, переконати, пояснити вам, що їм не подобається у вашій поведінці. Але ніхто не має права втручатися і переробляти життя людини. Інколи це призводить до великого лиха.
Гра „Казка -Підказка“. Уривок з казки „Царівна Жаба“: Навіщо ти, Іване-царевичу, спалив мою жабячу шкіру. Шукай мене тепер в тридевятому царстві, у Кощея Безсмертного.
Бесіда
1. Яке право порушив Іван-царевич? (На особисте життя, таємницю). Висновок. Якщо ставитися до дитини з любовю, повагою, поважати її право на особисте життя, таємницю, то дитина стане розумною, вільною, толерантною дорослою людиною.
Д/з. Намалювати промінець, подарувати „валентинку“ тому, про кого написав.
Урок №5. Всі діти мають право на повноцінне харчування і надійне житло
Мета: дати розуміння важливості цього права, памятати, що таке повноцінне харчування і надійне житло; на основі українського законодавства пояснити як реалізується право на житло.
Обладнання: мяч, „Whiskas“, карта-схема – „Цікава географія“
Хід уроку.
I. Обговорення д/з.
II. Фізкультхвилинка.
III. Вчитель: Діти. сьогодні Вогник познайомить нас з правом, без якого неможливе життя. Це – право кожної дитини на повноцінне харчування і надійне житло. Вогник вирішив вам нагадати загадку. У нього у сумочці те, чим треба годувати своїх домашніх Мурок і Барсиків. Як ви гадаєте, що там? (Може бути „Whiskas“, малюнок мяса, риби.) Це повноцінне котяче харчування. Чому? (Можливі відповіді - тому що подобається кішці, корисне, багато вітамінів.) А що таке повноцінне харчування для людей? Зараз пограємо і побачимо, чи ви про це знаєте.
Гра в мяч. Хто отримує мяча, той відповідає.
1. Корисно обїдатися цукерками та тістечками. Так чи ні?
2. Ви повинні їсти 16 разів на день. Так чи ні?
3. Ви повинні вживати корисну та свіжу їжу, яка зберігає ваше здоровя. Так чи ні?
4. Ви повинні їсти різноманітні продукти - мясо, рибу, молоко. Так чи ні?
5. Вам корисно їсти тільки макарони. Так чи ні?
6. Ви повинні їсти більше овочів та фруктів, тому що в них багато вітамінів. Так чи ні?
7. Корисно їсти смажену масну їжу. Так чи ні?
Висновок: Отже, дітям корисно їсти різноманітні свіжі продукти: молоко, рибу, мясо. Не можна вживати якийсь один продукт, тоді ваш організм не отримає потрібних йому речовин. Треба їсти більше овочів то фруктів, тому що там багато вітамінів. Не можна їсти солодощі надмірно, бо це шкодить зубам і шлунку. На жаль, на світі є багато місць, де не вистачає продуктів харчування, особливо в країнах Африки. Там (в Сомалі, Руанді, Ліберії тощо) - справжній голодомор. (Можна використати карту-схему Африки). В нашій країні багато дітей не отримують повноцінного харчування, вживають одноманітну і некорисну, а інколи шкідливу їжу. Право дітей на повноцінну їжу ще не виконується так, як треба.
Не менш важливим є право на житло. Про нього теж сказано в Конвенції ООН про права дитини. Дах над головою потрібен кожній людині. Маючи його, вона почуває себе набагато впевненіше, може створити сімю. Право на житло записано і в законах України. Людина може збудувати дім, купити квартиру. ( Демонстрація малюнків). Якщо людина не має коштів, інколи держава може надати житло. Але це буває рідко. Яке повинно бути житло, дім? (Теплим, зручним, надійним.) Тобто не таким, яку героїв однієї казки.
Гра „Казка -Підказка„. Уривок з „Казки про 3-х поросят“, демонстрація ілюстрацій.
Бесіда. 3 чого будували свої хатки Ніф-Ніф, Нуф-Нуф, Наф-Наф? Чий дім був надійнішим? Як називав свій дім Наф-Наф? (фортеця)
Вчитель: справжній надійний дім повинен бути фортецею. У англійців є навіть прислівя „Мій дім – моя фортеця“. Хочете дізнатися, яке житло було у різних народів, давайте зіграємо в „Цікаву географію“. Треба розташувати (на мапі) житло різних народів. Є підказки: на житлі і на мапі є однакові назви. Це означає, що цей дім саме цієї місцевості.
От тепер для Вогника право на житло і повноцінне харчування, записане у Конвенції про права дитини, здійснилося.
Д/з. Намалюйте, у якому домі ви хотіли б жити. „Дім, який збудую я“.
Рекомендувати цей матеріал