Громадянська Освіта

http://osvita.khpg.org/index.php?id=1039165044


ЄВГЕН СВЕРСТЮК. "ЯКБИ ПОКЛАСТИ КВІТИ"

06.12.2002
Якби покласти квіти на зранену київську землю, на кожне місце, де була пролита кров у ХХ столітті, - весь Київ був би у квітах. ...

І вічно болюча рана Бабиного Яру повинна вкритися квітами і гідними символами. Туди приходять і будуть приходити люди, щоб зустрітися з правдою, яка є сувора і висока.

...Правда Бабиного Яру вимагає, щоб згадали всіх, хто тут зустрів свою смерть. Так, як вони стануть перед Богом, де не буде поділу на конфесії та національності. Люди страшного часу на нашій гіркій землі.

Звичайно, геноцид єврейського народу - то особливо тривожна нота, тому що це геноцид народу. Але там же розстріляно і тих, хто рятував євреїв.

В моїх очах досі стоять кадри з кінофільму 60-х років режисера Денисенка (знятого силами студентів) - про історію навколо вбивства нацистського карателя, що розстрілював у вересні 1941 року.

Режисер знав, що фільм не має шансів вийти на екран. Він запросив на перегляд дисидентів з інтелігенції і розповів, що в основі фільму - реальний факт.

Старожитель Києва, з тих, що зберегли мову і звичай, бачив, як офіцер з його вулиці щоранку їздить у Бабин Яр на розстріли, як на роботу, а вечорами старанно умивається в саду. Киянин влаштував біля будинку прокол шини, підійшов до зупиненого автомобіля і вистрілив в офіцера, що вискочив подивитися...

На вулицях з’явилися німецькі оголошення: буде розстріляно 2000 заручників, якщо кияни не видадуть "бандита". Сам "бандит" з тиждень роздумував: чи загинути йому самому за своє діло, чи загинуть тисячі українців, таких як він.

Він зголосився. Німці не вірили. Він довів, що то його індивідуальний "теракт", - і був страчений. Але 2000 заручників також були страчені. Усі вони - також у Бабиному Яру.

Трупи селян, зібрані на вулицях Києва у 1933 році, також скидали у Бабин Яр.

І циганів також розстрілювали там.

І поетку Олену Телігу з її ув’язненими друзями вивозили лютневого світанку з Володимирської, 33, - у Бабин Яр...

Аскетично скромний музей на тому місці мав би зберігати пам’ять про страти "дітей різних народів", людей різних, але в головному - схожих...

Слова "щоб більше не повторилося" мене дедалі більше шокують. Адже на наших очах "повторюються" і більшовики, і нацисти, і вбивці, які рвуться до влади.

Але правдивість свідчень, порядність і людяність, незнищенна людська совісливість і солідарність людей доброї волі, - усі ці духовні константи повинні створювати захисний щит з візерунками розв’язування людських вузлів, з символами людської гідності і солідарності.

("Дзеркало тижня", № 48 (423) 2002 року, http://www.zn.kiev.ua/ie/show/423/37029/)

Рекомендувати цей матеріал