версія для друку

Громадянська Освіта, 1999,  №36
Різне, Релігія і школа

ПРАВА ЛЮДИНИ НА УРОКАХ ІСТОРІЇ 1. "ФРАНЦІЯ: 1815-1847". - Д.З.ВАЛИУЛОВ (М. МАКІЇВКА) 2. "СУЧАСНА ЮГОСЛАВІЯ: КРИЗА В КОСОВІ". - В.І.РОМАНЮК (М. МАКІЇВКА)

30.12.1999

 

Тема: Франція 1815-47 рр.

Мета:

1. Вивчити основні події у Франції 1815-47 рр.

2. Простежити за розвитком економіки Франції 1815-47 рр.

3. Порівняти становище робітників-підлітків у наш час та у Франції 1815-47 рр.

4. Вивчити положення Конвенції про права дитини, які захищають її труд.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання:

1. Всесвітня історія 1789-1918 рр.: навчальний посібник для 9 кл. середніх загальноосвітніх шкіл./Авт.-упоряд. Бердичевский Я.М. - Запоріжжя: Прем’єр, 1997.

2. Книга для чтения по новой истории, 1640-1870: Пособие для уч-ся 6 кл.сред.шк. под ред. Овчаренко Н.Е. - М., Просвещение, 1987.

3. Конвенція про права дитини ООН.

4. Мапа Європи 1815-47 рр., мапи-схеми Англії 1770, Англії 1850.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання (Англія 1815-47 рр.)

1. Робота з картками.

а) Розкрити суть кризи перевиробництва.

б) Що таке концентрація виробництва, як вона впливала на економічний розвиток Англії.

2. Робота біля дошки: Мапи-схеми Англії 1770 та1850. За допомогою цієї схеми доповісти, чим відрізнялась Англія 1770 від Англії 1850 (економічним станом), чим ми можемо це пояснити.

3. Фронтальне опитування:

а) Що впливало на розвиток промисловості Англії?

б) Що таке індустріальне суспільство?

в) Коли в Англії тривали перші економічні кризи?

г) Чому в Англії назріла парламентська реформа?

д) Коли вона була проведена?

е) У чому її суть?

4. Повідомлення: причини та основні етапи чартиського руху в Англії.

III. Вивчення нового матеріалу

Що собою являла Франція у 1815 р.?

План:

1. Політичні події у Франції 1815-47 рр. та внутрішня політика режимів.

За допомогою підручника скласти таблицю: Режим
реставрації
Липнева монархія
Прошарки населення, на які спиралася влада
У чому виражалась підтримка цих прошарків у внутрішній політиці?
Законодавчі акти влади, їх зміст
Як можна назвати форму державної влади?

2. Економічний розвиток Франції 1815-47 рр.

1) Записати особливості економіки Франції:

а) Утримування коштів у банках.

б) Відсутність великого виробництва, як наслідок низького темпу розвитку промисловості.

2) Розповісти про основні тенденції економічного розвитку Франції.

3. Становище робітників. Повстання ліонських ткачів. У книзі для читання з нової історії прочитати про становище робітників (стор. 108-109).

1) Чим відрізнялось становище французького робітника першої половини ХІХ ст. і робітника сучасного?

Що зараз гарантує права робітника?

2) У тексті учні визначають частину, присвячену дитячій праці.

Учитель зачитує ст.32 Конвенції про права дитини (умови праці підлітків).

Що відрізняє становище дитини-робітника у Франції першої половини ХІХ ст. і сучасної дитини (порівняти дані тексту та положення Конвенції)?

Розповісти учням про зобов’язання держав, що підписали Конвенцію. Як приклад, назвати статті КЗоТу України, присвячених дитячій праці.

3) Розповісти про повстання ліонських ткачів 1831 і 1834 рр. (загальне та різне).

IV. Закріплення:

1. Чим відрізнялися режими Реставрації та Липневої монархії?

2. Які ви можете визначити особливості економіки Франції?

3. Що гарантує правовий захист робітника взагалі, дитини-робітника, особливо в сучасному світі.

4. Чим відрізнялось повстання 1831 та 1834 рр.?

V. Домашнє завдання: читати підручник, стор. 76-80. Вивчити дати: 1830 р. - переворот у Франції, прихід до влади Луї Філіпа; 1831 та 1834 - повстання ліонських ткачів. Учити конспект, вписати незнайомі поняття.

Валиулов Д.З., Макіївська міська гімназія психолого-гуманітарного профілю.



Югославія: кінець ХХ століття


Важко собі уявити уроки сучасної історії без Загальної декларації, бо вона дозволяє роздивляти сьогоденний світ з позицій свободи людини, захисту прав і свобод з боку кожної держави. Вона є здобутком творчості найбільш прогресивних демократичних сил народів.

Прикро становиться, коли ці права, викладені у Декларації, постійно порушуються, обмежуються.

При вивченні в 11 класі теми "Югославія" звертаю увагу на пункт плану "Загострення кризи в Косово". Серед учнів призначаю оглядачів з подій в Косово, Боснії, Герцеговині.

У нас в гімназії в усіх класах викладаються права людини, тому багато учнів є членами Міжнародної Амністії. Вони одержують завдання прокоментувати, як ці події співвідносяться з правами людини.

Учні збирають матеріали періодичної преси про події в цьому краї.

І група.

Оглядачі розповідають про те, що Косово одержало широку автономію ще у 1974 році, але вже у 1989 році почали обмежуватися права цього краю. В ньому почалися криваві безладдя, внаслідок яких загинуло більше 20 тис. чоловік. Були введені війська. Біля 2000 сербів і чорногорців покинули Косово. Тоді албанці Косово вирішили боротися за свої права зі зброєю. Загуркотіли постріли. Терористи роблять напад на будинки сербів, чорногорців, кидають туди гранати. У відповідь югославська армія, використовуючи гелікоптери, бронетранспортери, почала військові операції проти албанців. Албанські селяни Косово почали тікати, кидаючи свої домівки. Страждають жінки та, особливо, діти.

ІІ група оглядачів.

Розпад колишньої Югославії завершився масовими вбивствами, зникненнями людей, нечуваними злочинами. Понад 2 млн. мешканців Боснії-Герцеговіни стали втікачами внаслідок загрози їх життю. Хворі жінки, люди похилого віку, діти мешкають в антисанітарних умовах, страждають інфекційними хворобами. Вони не мають покрівлі над головою, чистої питної води. Ці люди - жертви своєї держави або військових груповань.

Слово дається членами ініціативної групи Міжнародної Амністії "Макіївка-2".

Перший представник:

Оглядачі розповіли про жахливі події в колишній Югославії. Але я хочу нагадати всім, що у ст.14 ЗДПЛ говориться: "Кожна людина має право шукати притулку від переслідування в інших країнах і користуватися цим притулком".

Другий представник:

Продовжуючи розмову про знехтувані права людини в цих чи інших країнах, я не можу не згадати про документ "Конвенція про права дитини", ст.22.

"Держави-учасниці вживають необхідних заходів з тим, щоб забезпечити дитині, яка бажає одержати статус біженця, або такої, що вважається біженцем, відповідно до застосовуваних міжнародним або внутрішнім правом процедур... належний захист та гуманітарну допомогу...

З цією метою держави-учасниці сприяють... зусиллям ООН та інших компетентних міжурядових або неурядових організацій по захисту такої дитини і наданню їй допомоги у пошуку батьків чи інших членів сім’ї... В тих випадках, коли батьки або інші члени сім’ї не можуть бути знайдені, цій дитині надається такий захист, як і будь-якій іншій дитині, через якісь причини тимчасово або постійно позбавленій сімейного оточення."

Третій представник.

Я, член ініціативної групи Міжнародної Амністії "Макіївка-2", нагадую всім:

Кожен біженець, особливо дитина, має перебувати під міжнародним захистом. Але міжнародна система, що призначена захищати біженців, зазнає кризи. Уряди все більше ігнорують власні зобов’язання щодо захисту біженців, не пускають їх до своєї країни, відсилають додому. А найбільше беззахисними жертвами є діти, бо вони не знають і не можуть нікуди поскаржитися, розповісти, які знущання вони витримали. Табори біженців розміщуються у віддалених місцях, без охорони, медичної допомоги. Багато з них померло у цих таборах.

Учні і вчитель роблять висновок. Ми щасливі, що живемо в Україні, де немає війни, біженців, переслідувань.

Домашнє завдання.

Можна запропонувати дітям намалювати своє відношення до подій в Югославії.

Прийняти участь у кампанії МА "Притулок", зібрати підписи на захист біженців.

Романюк В.І., учитель історії Макіївської міської гімназії.

Рекомендувати цей матеріал

X




забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль