Громадянська Освіта

http://osvita.khpg.org/index.php?id=1007570118


Твої права (По сторінках Конвенції ООН про права дитини)

05.12.2001
автор: Світлана Проценко
Урок №16. Держава виявляє особливу увагу до дитини, яка знаходиться у конфлікті з законом

Мета:допомогти з’ясувати необхідність захисту дитини, яка знаходиться у конфлікті з законом; пояснити, яким чином цей захист відбувається; сприяти розумінню того, що головна мета держави – виховання та виправлення.

Обладнання:ілюстрації, картки з казковими і неказковими завданнями, комплект для "кольорової мозаїки".

Хід уроку:


I. Організаційний момент.

II. Обговорення д/з. Бесіда по малюнках "Обережно! Не можна працювати дітям".

III. Фізкульхвилинка.

IV. Вчитель:


– Незабаром ми з вами закінчимо гортати сторінки Конвенції ООН про права дитини. Сьогодні будемо говорити про дуже важливе, але неприємне: про дітей, які знаходяться у конфлікті із законом. Для вас не таємниця, що у світі є злочинці, крадії, хулігани. Звичайно за те, що ці люди порушують закон, їх карають: саджають до в’язниці, примушують відшкодовувати те ,що вони заподіяли. Я недарма сказала, що вони – люди. І тому треба ставитися до них по-людськи.

Вчитель пропонує зіграти в "Казку-підказку".


– Наш кіт дуже любить цю казку через те, що його родич грає в ній велику роль. (Уривок з казки "Про бідного парубка і багату дівчину". Супроводжується показом ілюстрації.)

– Другого дня прокидається він – нікого немає, тільки стовп стоїть. Хотів вийти – тільки віконце маленьке. Живе він, бідний, там – ніхто йому їсти не дає. Так би і вмер, і пропав, якби...

Бесіда:


1. Хто замурував хлопця у стовпі? (Царівна)

2. Хто допоміг хлопцеві? (Кіт і собака)

3. Які людські права порушила царівна? (На житло, на пересування, на їжу).

Вчитель:
бідний парубок майже перетворився на стовпчик. Щоб не стали такими учні – є фізкультхвилинка.

V. Фізкультхвилинка.

VI. Вчитель пропонує вирішити казкові і неказкові завдання (по групах)


1. В казці "Сніжна королева" злодії та маленька розбійниця пограбували карету, в якій їхала Герда на розшуки Кая. Порушили вони закон чи ні?

2. Два хлопці посварилися та вчинили бійку. Порушили вони закон чи ні?

3. Двоє дівчат вкрали годинник у своєї однокласниці. Порушили вони закон чи ні?

4. Миші зламали у кота Леопольда телевізор. Порушили вони закон чи ні?

5. Маленький Мук вкрав у хазяйки вередливих котів чарівні капці. Порушив він закон чи ні?

Групи вирішують кожна своє завдання. Потім лідери груп обмінюються завданнями. Рішення групи записується до таблички.

Вчитель:
у всіх цих випадках були порушені правила, які встановлюються державою, тобто закони. Була нанесена шкода іншим людям. Порушували закон діти. Кожного дня в Україні діти роблять 104 порушення закону, навіть такі страшні злочини як крадіжки, вбивства. У Чугуївському районі 21 дитина – правопорушник.

1. Як ви гадаєте, чому діти порушують закон: вчиняють бійки, крадіжки?

2. Запитайте вдома своїх батьків, що вони про це думають.

В Україні прийнята програма "Діти України" для того щоб діти робили менше правопорушень.

Треба не тільки вивчати і знати свої права, але й поважати права інших. Пам’ятайте, що закон захищає не тільки ваші права, а й права інших людей. Поважати права інших – ваш обов’язок.

Якщо так сталося, і хлопець чи дівчина порушили закон, у Конвенції про права дитини записано, що держава повинна піклуватися про таку дитину.

Гра "Кольорова мозаїка". Вибрати з купи кольорових табличок таблички червоного кольору. Кожна група має однакові комплекти, аркуш цупкого картону з прозорими кишеньками. Потрібно скласти "Мозаїку" і дізнатися про права дитини, яка порушила закон.

1. Дитині, яка порушила закон, повинні обов’язково і негайно сказати, в чому її провина.

2. Дитину, яка порушила закон, повинна захищати держава.

3. Дитину, яка порушила закон, не можна примушувати говорити.

4. Дитину, яка порушила закон, не можна принижувати, бити, поводитися жорстоко.

5. Дитина, яка порушила закон, вважається невинною, поки її провину не доведе суд.

6. Держава не карає дитину, яка порушила закон, а дає можливість їй виправитись. Висновок: якщо дитина порушила закон, – держава враховує її бажання виправитися і захищає її права.

Наша країна приєдналась до Конвенції ООН про права дитини, тому повинна додержуватися всього, що там записано. В українських законах сказано, що дитину (навіть за учинення справжніх злочинів) може бути суворо покарано лише з певного віку.

Вчитель пропонує розв’язати задачу.


Дитиною вважається людина, якій ще не виповнилося ... років. З ... років вона – повнолітня. Людина може відповідати за учинення злочину за 4 роки до свого повноліття. З якого віку дитина може відповідати за учинення злочину?

Висновок:
якщо дитина скоїла тяжкий злочин,держава піклується про неї і карає суворо лише з 14 років.

Це не означає, що до цього віку ви можете робити, що завгодно. З 11 років дитину навіть без згоди батьків можуть направити до спеціальної школи. Але краще ніколи не потрапляти до такої ситуації.

Д/з.
Уявіть себе міліціонером. Що треба зробити, щоб було менше злочинів?

Рекомендувати цей матеріал